GAMA KAMERA (SİNTİLASYON) Nedir

  • 0 yorum
  • 2145 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GAMA KAMERA (SİNTİLASYON) Nedir
« : 21 Ocak 2018, 10:13:44 »
GAMA KAMERA (SİNTİLASYON) Nedir

Bir gama kamerası, gama radyasyonunu bulabilen bir tıbbi ekipman parçasıdır. Işınım film üzerine kaydedilebilir veya bir monitörde görüntülenebilir. Bu cihazlar, bir hastanın vücudunda neler olduğunu doktorlara göstermek için tasarlanmış tıbbi görüntüleme çalışmalarında kullanılır. Bu prosedürler minimal invazivdir ve hastanede veya klinikte yapılabilir.

Bir gama kamera ile yapılan bir görüntüleme çalışması için, bir hasta gama radyasyonunu yayar bir tracer materyalini alır veya nefes alır. İzleyici de enjekte edilebilir. Vücuttaki belirli doku türlerini etiketlemek için tasarlanmış bir madde içerebilir veya kalp veya akciğerler gibi belirli bir ilgi bölgesine sokulabilir. Gama kamera hastanın üzerine yerleştirilir ve tracer materyal vücuttan geçerken radyasyon yayar, kamera onu alır.

Bir gama kamera kafasının içindeki bir kristal, radyoaktif parçacıklara tepki olarak parıldıyor ve kristalin arkasındaki sensörler tarafından toplanan bir ışık patlaması üretiyor. Kamera, bu bilgilere dayanarak bir görüntü oluşturuyor. İki boyutlu görüntüler yapmak için tek bir kamera kullanıldığında, süreç sintigrafi olarak bilinir.

Gama Kamerası

Üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için birden fazla gama kamerası kullanmak mümkündür. Tek foton emisyon bilgisayarlı tomografi (SPECT) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) taramaları bu teknolojiyi kullanmaktadır. Kameralar, hastanın etrafındaki çeşitli yerlerde konumlandırılabilir ve çalışma, hasta içinin üç boyutlu bir gösterimi haline gelebilecek bir dizi görüntü oluşturmak için ilerledikçe taşınabilir. Üç boyutlu tıbbi görüntüleme, doktorlara mümkün olduğunca ilgi alanını görme olanağı sağlar.

Gama kameraları tanıda ve tedavi seyrinde izlemek için kullanılabilir. Tıbbi görüntüleme çalışmaları kanseri, konjenital anormallikleri ve hastanın vücudundaki diğer problemleri tanımlamak için kullanılır. Görüntüler, kansere saldıracak kemoterapi veya kalp kapak kusurlarını düzeltmek için ameliyat gibi bir tedavi yöntemi planlamak için kullanılabilir. Görüntüler, tedavide hastaları izlemek için de yararlıdır, çünkü görüntüler hastanın tedaviye cevap verip vermediğini görmek için kullanılabilir.

Radyasyon tehlikeli olabilir. Teşhis için bir gama kamera kullanımı gibi nükleer tıp özel eğitim görmüş biri tarafından denetlenir ve sadece tıbben gerekli olduğunda önerilir.