Tansiyon Nasıl Ölçülür-Hangi Tansiyon Aletlerini Kullanmalıyım

  • 0 yorum
  • 1204 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Tansiyon Nasıl Ölçülür-Hangi Tansiyon Aletlerini Kullanmalıyım

Büyük Tansiyon (Sistolik Kan Basıncı)

Tansiyonunuzu ölçülürken söylenen ilk değerdir. Büyük tansiyon kalp atışı sırasında kanın atar damarlara (arterlere) dolarken yarattığı basınçtır.

Küçük Tansiyon (Diastolik Kan Basıncı)

Tansiyonunuz ölçülürken söylenen ikinci değerdir. Küçük tansiyon; iki kalp atışı sırasında (kalp dinlenme halindeyken) atar damarlarda (arterlerde) olan kan basıncıdır.

Normal Tansiyon (kan basıncı)

120/80 mmHg’dan az ise 12’ye 8; büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8. Sağlıklı yaşama devam

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Büyük tansiyonun (sistolik) 140 mmHg (14) ya da daha yüksek olması ya da küçük tansiyonun (diastolik) 90 mmHg (9) ya da daha yüksek olması. Yaşam tarzının değişmesi. Doktorunuzun uygun görmesi halinde ilaç tedavisi

Tansiyon (kan basıncı) nasıl ölçülür?

Kan basıncında iki değer ölçülür; 120 / 80 gibi.

İlk değer; sistolik kan basıncını ifade eder. (Halk arasında büyük tansiyon olarak da adlandırılır)Sistolik kan basıncı; kalp atışında pompalanan kanın atar damarlarda (arterlerde) oluşturduğu basınçtır.

İkinci değer; diastolik kan basıncını ifade eder. (Halk arasında küçük tansiyon olarak da adlandırılır) Diastolik kan basıncı ise iki kalp atışı arasında (kalp dinlenme halindeyken) atardamarlarda (arterlerde) gözlenen basınçtır.

Normal tansiyon değerleri nedir?
Sistolik (büyük tansiyon) 120 mmHg ve daha düşük 120-139 mmHg 140-159 mmHg 160 mmHg ve üzeri Diastolik (küçük tansiyon) 80 mmHg ve daha düşük 80-89 mmHg 90-99 mmHg 100 mmHg ve üzeri

Yüksek tansiyonun (hipertansiyonun) belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) pek çok kişide herhangi bir belirtileye neden olmamaktadır. Bu durum genellikle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Çünkü varlığından bile habersiz olduğunuz yüksek tansiyon kalbinize, böbreklerinize hatta beyninize zarar verebilir.

KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ VE TANSİYON ALETLERİ
 
Tansiyonu Nasıl Ölçelim?

Tansiyon aletleri cıvalı, ibreli veya elektronik olabilir. Elektronik olanlar ise bilek veya koldan ölçüm yapabilir. Tansiyon normal olarak gün içinde değişiklikler gösterebilir. Ancak istirahat halinde ölçülen tansiyon, hep normal sınırlar içinde olmalıdır. İlk ölçümlerde her iki koldan da ölçüm yapılmalıdır. Tansiyon, normalde sağ kolda biraz daha yüksek olabilir (10 mm cıva kadar) ve sağ koldan ölçüm daha doğrudur.

Tansiyon, normal olarak gece uykuda iken 10-20 oranında düşer. Normalde görülen bu düşmenin olmaması kalp damar hastalıkları açısından risk yaratır. Tansiyonun ölçümü oldukça basittir. Kendiniz de rahatlıkla ölçebilirsiniz. Üst koldan veya el bileğinden ölçüm yapan elektronik aletler, kendi başınıza ölçüm yapmak için oldukça uygundur. Bu cihazlarla ölçüm yaparken cihaz kalp hizasında olmalıdır. Dinleme aletiyle ve manşon kullanarak ölçüm yapmak isterseniz bunun tekniği hakkında doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Elektronik cihazlar ölçümlerde nabız sayısını da verirler. Ritim düzensizliklerinde cihazın gösterdiği nabız normalden düşük olabilir. Tansiyonunuzu ölçtürürken en az 5 dakika dinleniniz ve kolunuzu sıkmayan giysiler giyiniz. Tansiyon normalde oturur durumda iken ölçülmelidir.

Tansiyon ölçümü için genel kurallar

Tansiyon, ideal olarak sakin ve sessiz bir ortamda, dinlenmiş ve sakin iken ölçülmelidir. Son 15 dakika içinde sigara, çay gibi kan basıncını etkileyebilecek şeyler almamanızda yarar vardır. Kan basıncı ölçülecek kolunuz çıplak olmalı, kolunuzu sıkan giysiler giymemelisiniz, manşon kalp hizasında olmalı, gerekirse kol alttan yastık gibi bir cisimle desteklenmelidir,

NASIL BİR TANSİYON ALETİ ALMALIYIM ?

Tansiyon Aleti Tipleri Tansiyon ölçümü için tansiyon cihazları kullanılır, günümüzde havalı, cıvalı ve elektronik cihazlar bulunmaktadır. Civalı olanlar daha çok, hasta yoğunluğunun fazla olduğu klinik, hastane vb. ortamlar için daha uygundur. Ev kullanımları için elektronik olanlar tercih edilir. Tansiyon aletlerini piyasada bulunan kategorilere göre genelde 3 sınıfa ayırabiliriz.

1) CİVALI TANSİYON ALETİ

Bu kategori saydığımız civalı olan tansiyon aletleri en eski olandır. Bunlar tansiyonu çok doğru olarak ölçerler Ve genellikle hastanelerde kullanılır. Bu aletlerin dezavantajı ise kapladıkları yer ve katlanamamalarıdır. Klinik ve hastane açısından ideal olan bu aletler sıklıkla bir duvara sabitlenir. Bir yerden bir yere götürmek zor olduğu için evler için uygun olmayabilir.

Doğal bir mekanizmanın kullanılması ile ölçüldüğünden hata payı yoktur. Bu aletlerle tansiyon ölçülürken steteskopa ihtiyaç vardır. Ve ölçerken bu konuda eğitim almak ve dikkatli ölçme gerektirir. Fiyat olarak en pahalı gruptadırlar ve nadir bulunurlar.

2) KLASİK MANŞONLU TANSİYON ALETLERİ

Bu tansiyon aletleri hepimizin bildiği klasik tansiyon aletleridir. Bu aletler şişirilen kısımda meydana gelen basıncın yavaşça gevşetilerek kan basıncı değerlerini ölçme tekniğiyle yapılmışlardır. Eğer şişirme sisteminde bir kaçak veya problem yok ise tansiyonu büyük oranda doğru ölçerler. Yer kaplama açısından orta sınıfta yer alırlar. Evde kullanım için idealdir. Bu aletlerin kalibrasyon dediğimiz ayarlanma sorunu olmaz. Aldığınız günden atana kadar mekanik bir arza olmadığı sürece kullanma şansınız vardır. Tansiyon ölçerken steteskop ve uyulması gereken kurallar vardır.

Elle ölçülen cıvalı veya havalı tansiyon aletleri ile ölçüm tekniği:

Tansiyon aletindeki manşonun (havanın doldurulduğu lastik kısım) havasını boşaltınız,

Kol atardamarı elinizle hissediniz (bu atardamar, dirsek kıvrımının iç tarafında baş parmağınız veya işaret ve orta parmağınızın uç kısımları ile rahatça hissedilir),

Manşonu, dirsek kıvrımının 3-4 cm üst kısmına, içindeki hava torbası kol arterini ortalayacak şekilde ve kola tam oturacak şekilde, yeterli sıkılıkta (ne sıkı, nede gevşek) kola sarınız

Steteskop kulaklığını dış kulak yolunu kapatacak şekilde takınız (kulaklığın uçları öne bakacak biçimde).

Steteskopun diyafram olan kısmı manşonun altına girmeyecek şekilde, kol atardamarının üzerine fazla bastırmadan koyunuz,

Manşon basıncını puar dediğimiz alet ile ölçüm yapılan kişide beklenen büyük tansiyondan 15-20 mm Hg daha yüksek olacak şekilde arttırınız

Puar musluğunu yavaşça açarak manşon basıncını saniyede 1-2 mm Hg hızla düşürürken sesleri takip ediniz,

Seslerin ilk duyulduğu anda manometreden (basınç ölçer) okunan basınç, sistolik basınçtır (büyük tansiyon) (örnek olarak 130 mmHg),

Manşon basıncı sürekli düşürülürken ses duyulmaya devam eder, daha sonra şiddeti
azalır ve bir noktada sesler kaybolur. Seslerin kaybolduğu anda okunan basınç ise diyastolik basınçtır (küçük tansiyon) (örnek olarak 85 mmHg)

Steteskopunuzu kulağınızdan çıkarınız.

Tamamen havası boşaltılan manşonu koldan çıkartınız

3) ELEKTRONİK (DİGİTAL) TANSİYON ALETLERİ

Çeşitli marka ve modeller bulunmaktadır. Bu cihazlar otomatik olarak ölçüm yaparlar. Çoğunlukla steteskop (dinleme aleti) ihtiyacı olmaz. Üst koldan ölçüm yapanlar olduğu gibi bilekten de ölçüm yapanlar vardır. Bu aletler son derece küçük hacimli ve elektronik yapıdadır. Küçük olmaları sebebi ile taşımaları son derece kolaydır. Gün içinde evde işte arabada tatilde günlük gezilerde dahi kullanılabilir.   
     
Ayrıca nabız değerini ve geriye yönelik olarak ölçtüğünüz tansiyon değerlerini (örneğin son 10 değeri) gösterebilir. Ancak elektronik olduğu için periyodik olarak pil satın alıp pilini değiştirmeniz gereklidir. Yaygın inanışın aksine kolayca bozulmazlar. Genelde elektronik tansiyon cihazlarına karşı güven ile ilgili olumsuz bir ön yargı bulunmakla birlikte, bilinen markaların cihazları rahatlıkla kullanılabilir ve doğru sonuç verirler.

Genelde her cihazın kullanım şekli cihazla birlikte yazılı olarak gelmektedir. Ortak olarak hemen hepsinde bir açma kapama düğmesi ve hafızadaki ölçümleri gösteren bir düğme bulunur. İster koldan, ister bilekten ölçüm yapılsın, prensip olarak cihaz veya manşon kalp hizasında tutulmalı, ölçüm yapılırken konuşulmamalı, hareket edilmemelidir. Cihaz otomatik olarak manşonu şişirip yine kendisi indirip sonucu ekranında gösterir. Aynı zamanda hemen hepsinde nabız hızı da ayrıca gösterilir. Üst koldan ölçüm yapan cihazlar daha doğru sonuçlar vermektedir.

Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap