Gebelerde (Hamilelerde)Hipertansiyon

  • 0 yorum
  • 976 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Gebelerde (Hamilelerde)Hipertansiyon
« : 14 Ocak 2018, 19:53:22 »
Gebelerde (Hamilelerde)Hipertansiyon


Gebelikte hipertansiyon anne ve bebek için en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir. Hipertansiyon gebeliklerin 10-20’sinde görülmektedir. Bunların 70i gebelik hipertansiyonu ve 30’u daha önce tanı almış hipertansiyona bağlıdır. A.B.D’de anne ölümlerinin 15-20’si hipertansiyona bağlıdır. Gebelik hipertansiyonu gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve gebeliğin sonlanması ile çoğu vakada doğum sonrası 42 gün içinde ortadan kaybolan kan basıncının140/90 mm Hg’nin üzerinde olması olarak kabul edilir.

klinik durum ile karşımıza gelebilir bunlar geçici hipertansiyon veya preeklampsi (hipertansiyon ile birlikte idrarda protein atılımı artışı) denilen hamilelikte ortaya çıkan idrarda protein atımlının artışı ile giden ciddi bir hastalık şeklindedir. Doğumdan sonraki 12 hafta içinde düzelmeyen kan basıncı yüksekliğinde hasta geçici olmayan hipertansiyon olarak kabul edilir. Gebelik ile ilgili hipertansiyon yetersiz organ beslenmesine neden olur..

Preeklampsi nedir?

Gebelikte preeklampsi (hipertansiyon, ödem ve idrarda protein) görülme sıklığı 5-8 olup ilk gebeliklerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Diğer risk faktörleri arasında anne yaşının 35’ten yüksek olması, ikiz gebelik, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, daha önceki gebeliklerde preeklampsi görülmesi ve aile öyküsü sayılabilir.

Gebeliğin 20. haftasıyla doğumdan sonraki 1. haftanın sonu arasında, hipertansiyon ve albüminüri veya ödemin oluşmasıdır. Sebebi bilinmemektedir. Gebelik döneminde beliren, nedeni bilinmeyen tansiyon yükselmesinin meydana getirdiği, idrarla albümin kaybı ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar. Ailesel özellik gösterir. Genellikle ilk hamilelikte olur. Önceden mevcut kronik hipertansiyon zemininde gelişebilir. Preeklampside anne ve bebek için risk artmıştır. Preeklampsiyi konvulziyonlarla(kasılmalarla gelen nöbet) seyreden eklampsi takip edebilir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi:

Eğer kan basıncı hafif yükseliyorsa ve gebelik süreci sonuna yakın değilse yatak istirahati kan basıncını düşürebilir. Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa (hafif preeklampsi) doğum başlayana dek gebeliğin devam etmesine izin verilebilir. Bu esnada tansiyon düşürücü ilaçlar bazen kullanılabilir. Eğer şiddetli preeklampsi veya eklampsi gelişirse tek tedavi doğumdur. Bebeği doğurtma kararı anneye ait riskler ve bebeğin anne karnında taşıdığı riskler ile doğum sonrası karşılaşacağı riskler gözönüne alınarak verilir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir.

Eklampsi nedir?

Preeklampsi durumunda hastanın nöbet geçirmesine eklampsi denir. Eklampsi bebek dışında anne hayatını da tehdit edici bir durumdur ve çoğu zaman tedavi için acilen doğum (çoğunlukla sezaryen) yaptırılır.

Hellp sendromu nedir?

Gebelikte tansiyon yükselmesine aşağıdaki bulgular da eklenirse baş harflerinden dolayı Hellp Sendromu denilen durum oluşur:

– Hemolysis (Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması)
– ELevated liver Enyzmes (Karaciğer enzimerinde yükselme)
– Low Platelets (Kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin (plateletlerin) azalması)

Hellp sendromu gebelikte tansiyon yüksekliğinin ve preeklampsinin en ciddi formudur. Tedavisi acilen doğum yaptırmaktır. Aksi taktirde ciddi sorunlara yol açabilir. Doğumdan sonra yukarıda sayılan bozukluklar düzelecektir. Hellp sendromu nadiren doğumdan önce yokken doğumdan sonra gelişebilmektedir.

Hamilelikte yüksek tansiyon problemi olan anne adaylarına öneriler

Tansiyonunuzun yükseldiğini hissettiren belirtileri yaşamaya başlarsanız sol yanınız üzerine yatın,

Anne adayının hamilelikte yüksek tansiyon problemine karşı her gün aynı saatlerde aynı tartı aracını kullanarak kilosunu takip etmelidir,

Ödem oluşması hamilelikte yüksek tansiyon probleminin önemli etkilerinden biridir. Bunu önlemek için protein açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Et, süt, yoğurt ve yumurta gibi besinler protein açısından zengindir.

Hamilelikte yüksek tansiyon oluşmasının önemli nedenlerinden biri damar kasılmalarıdır. Bu nedenle stresi yüksek, gerginliği fazla ortamlarda bulunulmamalıdır.

Tüketilen sıvı miktarının fazla olması gerekir

Hamilelikte yüksek tansiyonun etkilerini azaltmak için her gün kısa yürüyüşler yapılabilir.

Yüksek tansiyon probleminin olduğunun bilinmemesi durumunda anne adayı, karnının üst tarafında ağrı ve ağrı ile beraber baş ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri oluşuyorsa, bulanık görme gibi bir şikayet oluşuyorsa hamilelikte yüksek tansiyon şeklinde bir problem oluşabilir. Bu nedenle mutlaka anne adayı bir uzmana görünmelidir.

Hamilelikte yüksek tansiyon problemi hamileliğin ilk aşamalarında görülmeye başlanırsa anne adayının yatakta dinlenmesi tansiyonu düşürücü etki yapabilir. Bu dönemde anne adayının hayati tehlike yaşamasına neden olabilen komplikasyonlardan biri hamilelelik döneminde görülebilen hipertansiyonun ileri bir aşaması olan HELLP sendromudur. HELLP sendromu anne adaylarının %0,2’si ile % 0,6 arasında bir değerde görülebilmektedir.« Son Düzenleme: 14 Ocak 2018, 20:23:53 Gönderen: esudur »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap