Tam İdrar Tahlili Nedir? Sonuçları Ve Anlamları Nelerdir?

  • 0 yorum
  • 1644 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Tam İdrar Tahlili Nedir? Sonuçları Ve Anlamları Nelerdir?

Kan dolaşımı sırasında atık maddeleri de vücuttan toplar. Bu atık maddelerden arınmak için maddeleri temizleyip idrar yoluyla atan böbreklere gider.

Kimyasalların idrardaki seviyelerini ölçerek vücudun işleyişi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Tam İdrar Tahlili

Tam idrar tahlili izlem ve tanı için kullanılır. Yapılan İdrar incelemesinde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları ve ya diyabet gibi hastalıkları tespit etmek ve değerlendirmek için uygulanan yaygın bir laboratuvar testidir. İdrar, karnımızın arkasında bulunan böbrekler tarafından üretilir. Kanda bulunan zararlı maddeler böbrek tarafından filtre edilir ve idrar yolu ile dışarı atılır. İdrarın rengi genellikle soluk sarıdır. İdrar fiziksel görünümü (renk, bulanıklık, koku, berraklık), mikroskopik, ve kimyasal incelemelere göre analiz edilebilir. Hastalıklardan önce protein ve glukoz maddeleri idrarda görülür ve hastalıkların habercisi olur. İdrar testi gebelik döneminde genellikle idrar yolu enfeksiyonu (İYE) için istenir.

İdrar Testi Ne zaman Yapılır?

Genellikle idrar testi, gebelik değerlendirmesinde, planlanan ameliyat öncesi ya da kişide karın ağrısı, idrar yaparken ağrı, sık idrara çıkma ve ya idrarda kan görülmesi gibi durumlarda tam idrar tahlili (TİT)  doktor tarafından istenir.

İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Not: İdrar örneğinizi vermeden önce aç karnına olmanıza gerek yoktur.

Testten önce, idrara renk verecek olan gıdaları tüketmeyin ve ağır egzersiz yapmayın. Eğer adet döneminde iseniz lütfen bunu doktorunuza söyleyin çünkü bu durumda doktorunuz testi erteleyebilir. Rutin idrar testi klinik, ya da laboratuvarda yapılabilir. İdrar tahlili nasıl verilir? İdrar örneğinizi vermeden önce ellerinizi yıkayın ve genital bölgenizi temizleyin ardından size verilen steril kabın iç kısmına dokunmadan bir miktar idrarınızı boşaltın. Dikkatli bir şekilde idrar kabınızın kapağını kapatın ve laboratuvar görevlimize teslim edin.

İdrar Tahlili Sonucu Normal Değerler Nasıl Olmalıdır?

Renk

Normal: Açık sarı (saman rengi)

Anormal: Bazı gıdalar ve kullanılan ilaçlar idrar rengini etkileyebilir. Az sıvı tüketimi idrar rengini koyulaştırır. İdrarda pembe ya da kırmızıya dönük renk görüldüğünde idrar yollarında kanama olduğunu göstermektedir.

Görünüm

Normal: Berrak

Anormal:  İdrarın berrak olmaması durumunda ise idrar yolu enfeksiyonun olduğu gözlemlenir.

Bilirubin

BIL: BilirubinNormalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar.-ERY: Eritrositİdrarda kan olduğunu gösterir.

Normal: Negatif (İdrarda bulunmaz)

Anormal: sarılık gibi durumlarda idrarda saptanır.

Dansite (yoğunluk)

Sg: Dansite (Yoğunluk)Referans aralığı 1.010 ─ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.

Normal: 1,005-1,030

Anormal: Artan SG, uygunsuz antidiüretik hormon salgılanması ve proteinüri (böbreklere kan akışının azalması ikincil) dehidratasyon, glukozüriyi, renal arter darlığı, kalp yetmezliğine yol açan koşullarda görülür.

pH

pH:Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ını azaltan nedenlerdir.

Normal: 4,6-8,0

Anormal: pH değeri idrarın ne kadar asidik ya da ne alkali (bazik) olduğunun ölçüsüdür. Normal olarak idrarın pH’sı 4.6-8 arasındadır. pHdeğerinin 4.6’in altına olduğu durumlarda genelde Uzun süre açlık, susuzluk, kontrolsüz diyabet, aşırı ilaç kullanımı ve ishal gibi şikayetler olabilir. pH değerinin 8’in üstünde olması durumunda ise İdrar yolu enfeksiyonu, kusma veya böbrek hastalığından kaynaklanabilir.

Protein

PRO: ProteinGenellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir.

Normal: Negatif

Anormal: Sabahın ilk saatlerinde bakılan idrarda protein varlığını saptamak kişide böbrek hasarı anlamına gelebilir Hamile bayanların idrarında protein görülebilir ve normal olarak kabul edilir.

Glikoz

GLU: GlikozNegatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.

Normal:  Normal idrarda glikoz (şeker ) yoktur. Yani negatif çıkması gerekir. Fakat kanda şeker oranının çok fazla arttığı durumda böbrek fazla olan şekerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Böbrek eşiği normalde 170 mg’dır.

Anormal: Çok fazla glikozun idrarda bulunması kontrolsüz diyabete neden olabilir. Böbreküstü bezi problemi, karaciğer hasarı, beyin hasarı ve böbrek hastalıkları ve sağlıklı gebelik döneminde idrarda glikoz olabilir.

Ketonlar

KET: KetonGenellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır.

Normal: Negatif

Anormal: Uzun süre aç olan kişilerin idrarında ortaya çıkar. Diyabet hastası olanlarda, çok düşük karbonhidart diyeti yapanlarda, ishal ve yüksek ateşin olduğu durumlarda da idrarda keton görünür.

UBG: ÜrobilinojenDeğeri <1 ‘dir.

Beta İnsan Koryonik Gonadot-Ropin (Beta HCG)

Döllenmiş yumurta rahime yerleştikten sonra üretilen hormona Beta HCG denir. Hem kanda hem idrarda test edilebilir.Bu idrar tahlili ile gebelik durumu öğrenilebilir.

Kan

Sağlıklı bir insanın idrarında kan bulunmaz. İdrarda kana rastlanması böbrek taşına, idrar yolu enfeksiyonlarına, idrar yolu tümörüne yorumlanabilir.

idrar tahlili

Kalsiyum

Paratiroid bezlerindeki bozukluklar, böbrek taşları, idrarda anormal derecede kalsiyum bulunmasına neden olur.

Kastlar

Böbrek kanallarında oluşur ve idrar yoluyla atılır. Genelde normaldir.

Katekolamin

Böbreküstü bezlerden salgılanır.Yüksek tansiyonu olan kişilerde tümör olup olmadığını anlamak için bakılır.


Hidroksiiindolasetik (5-HIAA)

5-HIAA , metabolik olayların yan ürünüdür. Yüksek seviyede bulunması hücre tümörüne yorumlanabilir.

Lökosit Esteraz

İdrarda bulunması bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan iltihabın habercisidir.

Metanefrinler

Feokromositoma tümörü olanlarda görülebilir.

Nitritler

İdrar yolu enfeksiyonları idrarda nitrit bulunmasına neden olur.

Protein

Protein kanın içinde kalır ve idrara geçmez. Ancak böbreklerin süzmesinde problem olduğunda idrarda görülebilir.

Alyuvarlar

İdrarda alyuvar görülmesi idrar yollarında enfeksiyon, tümör, böbrek iltihabının habercisi olabilir.

Ürik Asit

Ürik asitin idrarda fazla bulunması gut, böbrek yetmezliği ve diğer hastalıkların belirtisi olabilir.


Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap