Hemoroid ( Basur ) Hastaları Nasıl Beslenmeli

  • 0 yorum
  • 1083 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Hemoroid ( Basur ) Hastaları Nasıl Beslenmeli
« : 19 Aralık 2017, 22:41:49 »
Hemoroid ( Basur ) Hastaları Nasıl Beslenmeli

Hastalara diyet uygularken, günlük yaşantılarında uygulayabilecekleri bir diyet programı önerilmelidir. Mesela; her sabah saat 07.00-07.30'da düzenli olarak kah­val­tı edilmeli, bu saatler geçiştirilmemelidir. Yine her sabah bir kahve fincanı sızma zey­tin­ya­ğı ve altı-yedi tane taze doğal zeytin bir kasenin içine konularak, esmer ekmek veya ke­pek ek­me­ği batırarak yenilmelidir. Sızma zeytinyağının gerçekten barsaklar üzerine olumlu et­kileri tespit edilmiştir.

Sabahları bu şekilde kahvaltı edildikten sonra hastalara gün içinde en az 7-8 bardak su içmelerini tavsiye ediyoruz. Burada su, barsak sıvısını artırarak büyük ab­des­tin yumuşak bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca, kafeinli ve kolalı içeceklerden ve çaydan uzak durmak gerekir.

Öğle yemeğinde ise, mutlaka bir kase çorba, sebze yemeği (özellikle kabak, semiz otu, ıspanak, lahana vb.) yanında bir kase yoğurt ya da bir tabakyeşil salata yenmelidir. Kırmızı et kesinlikle yasak ol­mamakla birlikte, yeterli miktarda alınmalı fakat ağırlıklı olarak kırmızı et ile bes­le­nil­me­me­lidir.

Yeşil yapraklı bitkilerden ıspanak, pırasa, karnabahar, brokoli çok önemli besinler olup, yine kabızlığı engelleyici, defekasyonu düzenli olarak yapmamızı sağlayan bir rolleri var­dır. Yemekten 1 saat sonra bir tane kabuklu elma yenilmelidir. Yine bu da posalı diyet i­çi­ne girer ve büyük abdestin yumuşak bir şekilde çıkmasını sağlar.

Akşam yemekleri genellikle geç saatlere bırakılmamalı, en geç saat 8'de yenilmelidir. Akşam yemeğinden bir saat sonra da bir tane kabuklu elma tavsiye ediyoruz. Bunun dışında yine kabuklu yiyeceklerden fındık, fıstık veya patlamış mısırı çerez olarak, aşırıya kaçmamak kaydı ile önerilebilir.

Diyet olarak genelde posalı gıdalardan oluşan bu tarz bir beslenme şekli öneriyoruz. Fakat ö­ner­diğimiz bu diyetin kalorisi yüksek olduğu için hastalarımızı hamurlu ve tatlı gıdalardan uzak dur­ma­la­rı konusunda uyarıyoruz. Aksi takdirde bu beslenme şekli ile aşırı kilo alma du­ru­mu or­ta­ya çıkabilir.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2018, 14:31:19 Gönderen: esudur »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap