Bebek ve Çocuklarda Kum Dökme,Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek ve Çocuklarda Kum Dökme,Nasıl Tedavi Edilir?

  • 0 yorum
  • 1699 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Bebek ve Çocuklarda Kum Dökme,Nasıl Tedavi Edilir?
« : 17 Haziran 2018, 14:31:04 »
Bebek ve Çocuklarda Kum Dökme,Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkin kişilerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da kum dökme problemine çok sık olarak rastlanabilir. Kum dökme problemini, taş düşürme sorununun bir seviye alt evresi olarak düşünebiliriz. Taş parçacıkları kum tanelerinin birleşmesi sonucu meydana gelir. Direkt olarak taş düşürme rahatsızlığı oluşabileceği gibi, kimi zaman da küçük taş parçacıkların düşmesi olarak da tabir edilen kum dökme sorunu bebeklerde meydana gelebilir. Yazımızda bebeklerde kum dökme sorununu, belirtilerini ve tedavi sürecini anlattık.

Bebekte Kum Dökme Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde taş düşürme ve kum dökme gibi rahatsızlıklar oldukça fazla görülebilir. Bebeğin bezinde beyaz ya da turuncu renkteki tuz parçacığı şeklinde maddelerin görülmesi, halk tarafından daha çok kum dökme olarak tabir edilen rahatsızlığın belirtisidir. Aynı şekilde çocuklarda iç çamaşırlarında da görülebilen bu lekeler, kum dökme sorununa işaret edebilir.

Bebek ve çocukların gelişimleri tam olarak tamamlanmadığı için organları yetişkinler kadar fonksiyonel ve etkili bir şekilde çalışmaz. Ancak bebeklerin organları, doğumdan tam olarak iki yıl sonrasında fonksiyonel bir şekilde çalışmaya başlar. Böbrekler yeterli düzeyde gelişmez ve etkili biçimde çalışmaz ise idrardaki maddelerin belirli bir kısmını da emmez.

Emilim olmaması sonucunda ise bebeklerin böbreklerinde taş düşürme ve kum dökme gibi sorunlar oluşmaya başlar. Anne ve babalar, bebeklerinde kum dökme ve taş düşürme sorunları yaşandığı zaman panik ve endişeye kapılırlar. Bebeğin böbrekleri zamanla gelişip de olgunlaşmaya başlayacağından bu durum geçici bir sorundur, korkulacak bir şey yoktur. Bebekler büyüdükçe ve sürekli olarak su tüketimine başlayınca rahatsızlık geçebilir.

Hangi Bebekler Böbrek Kumu Riski Taşır?

** Kuvöz bakımı olan bebekler,
** Prematüre doğan bebekler,
** Yoğun ilaç kullanımına maruz kalan bebekler,
** Oksijen tedavisinde olan bebekler,
** Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde az su tüketimi yapanlar,
** Bebeklik döneminden ergin döneme dek hareketsiz bir yaşamda olanlar,
** Bebeklik döneminden itibaren hazır gıdaların ve içeceklerin tüketimini yapanlar risk grubu içerisinde yer alır.
** Bebeklerde böbrek kumu dökme sorunu karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama, idrar kaçırma, bebeklerin bezinde kum bulma gibi problemlerle ortaya çıkar. Bu tarz problemlerde mutlaka geç kalmadan uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Doktora gidildikten sonrasında rutin olan değerlendirmelerin yapılmalıdır. Yapılacak idrar testlerinde; kan hücreleri, iltihap hücreleri ve idrar kristalleri yoğun şekilde görülebilir. Bebeklerde böbrek taşının tespit edilmesi ve belirlenmesi amacıyla muhakkak ultrasonografi yapılmalıdır. Ultrasonografi yöntemi bebeklerde belirli bir ayın doldurulmasıyla yapılabilir.

Bebekte Kum Dökme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde böbrekte kum dökme sorununun tedavisinde; bebeklerin böbrekleri daha gelişmiş olmadığı için idrar ve kum dökme sorunu ile alakalı durumlarda, kan ve idrar testleri mutlaka yapılmalıdır. İdrar testleri ve kan testleri yapıldıktan sonra bebeklerde genellikle ilaç tedavisine başlanabilir. Başlanacak olan tedavide, anne ve babaların muhakkak sabırlı olması gerekir. Bununla beraber anne ve babaların bu konuda doktor ile birlikte hareket etmesi önemlidir.

Yapılacak olan tedavi sürecinde muhakkak doktorun söylediklerinin dışına çıkılmamalıdır. Tedavi sürecinde yapılabilecek her türlü yanlışlık, bebeğin böbreklerinin ve idrar kanallarının sıkıntıya düşmesine neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olunması ve kum dökme sırasında hem hijyen hem de bebeğin sağlığına önem verilmesi gerekir.

Bebeklerde kum dökme sorunu, bebeklerin böbrekleri ve idrar yollarında taş oluşması gibi bir risk de oluşturabilir. Kum dökme sorunu yaşayan bebeklerin, böbreklerinin ve idrar yollarının, ultrason ile muhakkak kontrol edilmesi gerekir. Ultrasonda taş görülmemiş ise, bebeğin 2 yaşına dek, üç-dört ayda bir kez ultrason ile kontrol edilmesi yeterli olabilir. Ultrason kontrolünde taş saptanır ise ve boyutları 5-6 mm ya da üzerinde görülürse, taşın tedavisinin yapılması amacıyla taş kırma gibi birtakım uygulamalara başvurulması gerekli olabilir. Bebeklerde kum dökme sorunu görüldüğü zaman tedavisinin geciktirmeden yapılması ve su içebilecek duruma geldiklerinde bol bol su verilmesi, kumların dökülmesi için yararlıdır.

** Etiketler: bebeklerde kum dökme bitkisel tedavisi,kum dökmesi belirtileri,bebeklerde böbrek kumu nasıl düşer,bebeklerde kum dökme sebepleri,kum dökme ne iyi gelir,idrarda kum görüntüsü,kum kaç günde dökülür,idrarda kum gözle görülür mü,bebeklerde kum dökme ne kadar sürer,bebeklerde kum dökme bitkisel tedavisi,bebeklerde kum dökme kadınlar kulübü,bebeklerde böbrek kumu nasıl düşer,kum dökmesi belirtileri,bebeklerde kum dokme nasil gecer,bebeklerde kristal,bebeğim kum döküyorSağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap

 'html_below' adlı tema yüklenemiyor.