Çocuklarda Göğüs Ağrısı Nedenleri ?

  • 0 yorum
  • 846 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Çocuklarda Göğüs Ağrısı Nedenleri ?
« : 19 Eylül 2018, 12:40:46 »
Çocukta Göğüs Ağrısını Önemseyin

Uzmanlar, bebeklerde uyku düzeninin bozulmasının, 5-10 dakikada bitirilecek bir biberon gıdanın 20-15 dakikada tüketilmesinin, terlemenin, nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanmasının da bebeklerde doğumsal kalp hastalığının göstergesi olabildiği uyarısında bulundu.

Doğumsal kalp hastalıklarının yüz doğumda bir görüldüğüne ve ailesinde kalp hastası bulunanların risk altında olduğuna dikkati çeken Tunaoğlu, ''Çocuğu sık sık uykudan uyandıran, oyun oynarken oyunu bırakmasına neden olan, günlük aktivitesini kısıtlayan ağrı, yanma, batma, sıkışma hissi, nefes darlığı ve ateş bulguları halinde kalp hastalığından şüphelenilmeli ve hem çocuk hem de çocuk kalp doktoruna başvurulmalı'' dedi.

Özellikle bebeklerin sorunlarını söyleyemedikleri için anne babaların iyi gözlem yapması gerektiğini vurgulayarak, ''Bebeğin uyku düzeninin bozulması, 5-10 dakikada bitirilen bir biberon gıdanın 15-20 dakikada tüketilmesi, terleme, hızlı nefes alıp verme, nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanması gibi bulgular da bebeklerde doğumsal kalp hastalıklarının habercisidir'' diye konuştu.

Damarlardaki sertleşme ve yağ birikiminin kalp krizine yol açtığını ve bu durumun çocuklarda da görüldüğünü dile getiren Tunaoğlu'nun verdiği bilgiye göre, doğumdan itibaren damarlarda yağ birikiyor ve bu sorunun hangi yaşta bulgu vereceği belli olmuyor. 3-4 gibi çok erken yaşta, 13-14 gibi ergenlik çağında ya da ileri bir yaşta damarlardaki tıkanmalar kalp krizine yol açabiliyor.

Bebeklerde, huzursuzluk, meme emmeme, derin uyuyamama, ağlama nöbetleri de kalp kası bozukluklarının belirtisi olabiliyor.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Erişkinlerde karşılaşılan göğüs ağrısında ilk akla gelen kalbe bağlı nedenlerdir. Çocuklarda ise kalp hastalığından kaynaklanan göğüs ağrısı oldukça nadirdir. Buna rağmen, yetişkinlerde kalp krizine bağlı ölümler sık olduğu için, Çocuklarda Göğüs Ağrısı ‘nın bazı belirtileri, özellikle de ani ölüm ihtimali çocuklarda ve ailelerinde korku ve endişeye yol açar. Çocukluk yaş grubunda ani ölüm, özellikle de ani kardiyak ölüm nadir olmasına rağmen, göğüs ağrısının ayırıcı tanısını iyi yapmak ve aileyi rahatlatmak çok önemlidir.

Çocukluk yaş grubunda göğüs ağrısı en sık 11-13 yaşları arasında görülür. Kız ve erkek çocuklarda genellikle aynı oranlardadır. Çocuklarda göğüs ağrısı sık karşılaşılan genel bir problem olmasına rağmen, bu ağrılar çoğunlukla iyi huyludur. Ancak bu ağrıları geçirmek güçtür ve sıklıkla tekrarlayabilirler. Ayrıca çocuğun hayatını değiştiren etkileri vardır, öyle ki göğüs ağrısı olan çocukların yarısı hastalık esnasında okula gidemezler, çoğu da göğüs ağrısı nedeniyle aktivitelerini kısıtlar.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı Nedenleri

Göğüs kafesinin yapısı dolayısıyla kas-iskelet sistemi (kaslar, tendonlar, bağlar, kıkırdaklar ve kemikler), solunum sistemi, kalp-damar sistemi ve mide-bağırsak sistemine ait çeşitli hastalıklar Çocuklarda Göğüs Ağrısı ‘na neden olabilir. Yapılan birçok araştırmaya göre, çocuklardaki göğüs ağrısının en sık üç nedeni; kostokondrit, göğüs duvarının incinmesi veya kas ağrısı ve özellikle öksürüğe yol açan solunum yolu hastalıklarıdır. Bu durumlar çocukluk çağındaki göğüs ağrılarının %65’inin nedenidir.

Göğüs ağrısının nedenlerini sıklık sırasına göre şu şekilde sayabiliriz:

**  Kardiyovasküler sisteme bağlı göğüs ağrıları: Çocukluk dönemi göğüs ağrıları nedenleri arasında çok fazla görülmemeleri ne rağmen, önemlilik bakımından ilk sırada yer alırlar. Perikardit (kalp dış zarı iltihabı), miyokart enfarktüsü (kalp krizi) gibi edinsel kalp hastalıklarında, doğumsal kalp hastalıklarına oranla göğüs ağrısı daha fazla hissedilir. Göğüs ağrısına neden olan kalp sorunları, koroner arter hastalığı, mitral kapak prolapsusu, aort darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati, ritim bozuklukları ve benzeri kalp rahatsızlıkları çocuklarda göğüs ağrısına neden olabilir.

** Gastrointestinal Sistemin Yapısal veya İşlevsel Bozukluğuna Bağlı Göğüs Ağrıları : Derinden gelen ve yeri tam olarak belli olmayan ağrılar olarak kendini belli ederken, mide çukurunda ve göğüs kafesi kemiğinin arkasında hissedilen ağrılardır. Karın içi basınç artışından sonra hissedilen yanma hissi şeklindeki ağrılar genelde özöfagial hastalıklardan reflü, mide ülseri, gastrit ve yemek borusu iltihabı gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrılar olurken, yemek yeme ile başlayan kramp şeklindeki ağrılar ise bağırsağın motolizasyon bozukluklarından meydana gelebilir. Omuza doğru yayılan ağrılardan splenik fleksura sendromu sorumlu olabilir.

** Psikojenik Nedenlere Bağlı  Göğüs Ağrılarısı : Pisikojenik nedenlerden biri olan hiperventilasyon sendromu (aşırı nefes alma), 1871 yılında tanımlanan bu sendromda göğüs ağrısı genelde yüzde elli ve ya yüzde yüz oranında görülmektedir. Karbondioksit basıncının düşmesi hücre içinde ve dışında alkaloza, hücre içi kalsiyumun artmasına neden olur ve göğüs ağrısına sebebiyet verir. Hiperventilasyon fazla hava yutma sonucu, fazla havalanan akciğerlerin basısı, Fazla kullanım ve hücre içi alkaloza bağlı iskelet kaslarında spazmlar, artmış sinir aktivitesi, kuvvetli kalp atımları, katekolamin kardiyomiyopatisi ve koroner arterlerde büzülme gibi nedenlerden göğüs ağrısı meydana gelir.

Konversiyon ve somatizasyon, hiperventilasyon sendromu ile birlikte pisikojenik nedenlerden ilk üç sırayı oluşturmaktadır. Bu duruma büyük çocuklarda ve kızlarda daha fazla rastlanmaktadır. Bunların yanı sıra, deprasyonunda göğüs ağrısına sebep olduğu hakkında veriler vardır. Ayrıca, anksiyete göğüs ağrısı yapabileceği gibi, göğüs ağrısıda anksiyeteye neden olabilir.

**  İdiyopatik Göğüs Ağrısı: Çocuklarda Göğüs Ağrısına yol açan bir neden bulunamayan hastaların tanısıdır. Göğüs ağrısı nedeniyle hastaneye getirilen çocuklarda herhangi bir bozukluğa rastlanılmamasının oranı %85’ler kadar yüksek olabilir.

**  Çocuklarda Göğüs Ağrısı Kostokondrit: Kızlarda daha sık görülen, genellikle göğsün tek tarafındaki göğüs kafesinin kemik-kıkırdak birleşim yerlerinde olan ağrılı bir durumdur. Sıklığının %20 civarında olduğu bulunmuştur. Göğsün orta ve üst kısmında şişlik ile beliren, iltihabi olmayan, daha nadir görülen tipi Tietze sendromu olarak adlandırılmaktadır.

**  Kas ve İskelet Sistemi ile İlişkili Göğüs Ağrıları: Ağır egzersiz veya halter kaldırma sonrası göğüs, omuz ve sırt kaslarındaki gerilmeler, öksürme nedeniyle kasların fazla kullanılması ya da kaza, kavga veya spor nedeniyle göğse alınan darbeler Çocuklarda Göğüs Ağrıları ‘na neden olabilir. Ayrıca, göğüs kafesinin ya da sırttaki vertebra kemiklerinin yapısal bozuklukları uzun süreli göğüs ağrısına yol açabilir.

**  Çocuklarda Göğüs Ağrısı Solunumla İlgili Göğüs Ağrıları: Çocuklarda Göğüs Ağrıları ‘nın %10-20’sinden solunum kaynaklı ağrıların sorumlu olduğu kabul edilmektedir. Akciğer hastalıkları, akciğer zarı (plevra) hassasiyetleri veya akciğer sönmesi (pnömotoraks) göğüs ağrısına neden olabilir. Şiddetli öksürük bu ağrıya eşlik eder. Akciğer zarları arasında fazla sıvı birikmesi varsa derin nefes alma ile ağrının şiddeti artar.

**  Egzersizle İlişkili Astım: Astımlı hastada 3 dakikadan uzun süren ağır egzersizle havayollarında şiddetli bir daralma gelişir. Viral enfeksiyonlar, soğuk hava, tozlar, polen ve hava kirliliği astımı kötüleştirir. Bu da Çocuklarda Göğüs Ağrısı ‘nın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

**  Mide-Bağırsak Sistemi ile İlişkili Göğüs Ağrısı: Mideden yemek borusuna gıda kaçışı (reflü) de hem yetişkin hem de Çocuklarda Göğüs Ağrısı ‘na neden olabilir. Yatar pozisyonda veya karın bölgesine yapılan basınçla ya da bazı yiyeceklerden sonra kötüleşen göğüs ortasının alt kısmındaki yanıcı tarzda ağrı varlığı reflü tanısına yönlendirir.

**  Psikolojik Göğüs Ağrıları: Çocuklarda Göğüs Ağrıları ‘nın %15’inde psikolojik durumun etkili olduğu bulunmuştur. Çoğunlukla ergenlik çağındaki kız çocuklarında ortaya çıkar. Ailede ölüm veya ayrılık, ciddi sağlık problemleri, ev taşınması, okulda başarısızlık, gibi durumlar altta yatan neden olabilir.

**  Çocuklarda Göğüs Ağrısı ‘nın Kalp Dışı Diğer Nedenleri: Texidor sancısı (tek taraflı ani batma), kayan kosta sendromu, plörodini (şeytan gribi), herpes zoster, hiperventilasyon, spontan pnömotoraks veya pnömomediastinum, pulmoner emboli.

Çocuklarda Kalp Kaynaklı Göğüs Ağrıları

Çocuklarda Göğüs Ağrıları ‘nın %4’ünden azında kalp rahatsızlığı bulunmuştur. Göğüs sol tarafı veya altında olan, omuza, çeneye, kollara, sırta ya da karın bölgesine yayılan, derin ve ağır bir baskı hissi şeklinde ağrılara neden olurlar. Boğulur gibi olma veya göğüste ezilme duygusu vardır. Egzersiz, ağır bir yemek, soğuk ve üzüntü bu tip ağrıyı ortaya çıkaran tipik nedenlerdir.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı yakınması yapan kalp hastalıkları; ciddi aort darlıkları (AS), akciğer atardamarının ağır darlıkları (PS), Eisenmenger sendromu, mitral kapak prolapsusu (MVP), hipertrofik obstruktif kardiyomiyopati, dilate kardiyomiyopati, anormal çıkışlı sol koroner arter, Kawasaki veya diğer koroner arter hastalıklarının sekelleri, perikardit ya da miyokardit, perikardiyotomi sonrası sendromu, kokain kullanımı ve kalp ritim bozuklukları (Wolff Parkinson White sendromu, uzun QT sendromu) olarak sayılabilir.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı ’nda Tanısal Yaklaşım

Göğüs ağrısı yakınması olan bir çocuğun değerlendirmesindeki temel amaç, altta yatan bir kalp hastalığının olup olmadığını göstermektir. Bu nedenle, ayrıntılı öykü ve ağrıya neden olabilecek organ ve sistemlerin tam muayenesi büyük önem taşır. Bu hastalara, Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) gibi Çocuk Kalp Testleri ‘nin yapılması, kalple ilişkili nedenleri ortaya koymak için önemlidir. Ağrının eforla ilişkili olmaması ile muayene ve tetkiklerin normal olması durumunda kalp hastalığı düşünülmez. Aksine, eforla ortaya çıkan ve baskı hissi veren göğüs ağrısı, bu ağrıya eşlik eden çarpıntı, baş dönmesi ya da bayılma gibi yakınmalar ve/veya muayenede kalp üfürümü duyulması ise kalple ilişkili nedenleri akla getirir. Yapılan tetkikler sonucunda, göğüs ağrısının en sık üç nedeni (kostokondrit, göğüs duvarına travma veya kas ağrısı ve özellikle öksürüğe yol açan solunum yolu hastalıkları) ve kalpten kaynaklanan bir neden bulunamazsa, büyük ihtimalle mide-bağırsak sistemi hastalıkları, psikolojik nedenler veya idiyopatik göğüs ağrısı söz konusudur.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı Tedavi ve İzlemi

Tedavinin esasını hastanın ve ailesinin şüphelerinin giderilmesi oluşturur. Ağrının tekrarlayabileceği bilinmeli ve bundan dolayı hastalar Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından takip edilmelidir.

Göğüs ağrısına neden olan Çocuk Kalp Hastalığı saptanırsa tedavi, saptanan bu nedene göre planlanır. Kostokondrit veya iskelet-kas sistemi ile ilişkili göğüs ağrılarında istirahat ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Mide-bağırsak sistemi hastalığı tanısı konulursa mide koruyucu ilaç tedavileri verilmektedir. Egzersizle ilişkili astım varsa nefes açıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Çocuğumda Göğüs Ağrısı Varsa Ne Yapmalıyım?

Paniklemeyin. Göğüs ağrısının çoğunlukla selim ve kendini sınırlayan hastalıklara bağlı olduğunu unutmayın. Kalp hastalığı veya başka ciddi bir hastalık olma ihtimali çok düşüktür.

Fakat çocuğunuzda şiddetli bir göğüs ağrısı varsa veya göğüs ağrısına nefes darlığı, ateş, terleme ya da 200’ün üzerinde bir kalp hızı eşlik ediyorsa hemen bir doktora göstermelisiniz. Spor yaparken göğüs ağrısı olan çocuklar mutlaka çocuk kardiyolojisi uzmanına kontrole gitmelidir.

Bu belirtiler yoksa çoğu göğüs ağrısını değerlendirilmek için uygun zamanı bekleyebilirsiniz. Emin değilseniz doktorunuzu aramalısınız.

Çocuğumun Doktora Görünmesi Gerektiğini Düşünürsem Hangi Doktora Gitmeliyiz?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı göğüs ağrısının nedenleri değerlendirir ve çocuk kardiyolojisi, göğüs hastalıkları gibi branşlara gerekirse yönlendirir. göğüs ağrısı nedenleri farklı uzmanlık alanları çatısı altındadır. Uzmana görünmeniz gerektiğinde hangi doktorun daha uygun olacağına doktorunuz karar verecektir.

Çocuğum Özellikle “kalbim ağrıyor” Diyorsa?

Küçük çocukların çoğunda göğüste en çok bildikleri organ kalptir. Bu yüzden her türlü göğüs ağrısını belirtmek için bu ifadeyi kullanırlar.

İyi haber şu ki, bu çocuklar kalple ilgili olan ve olmayan göğüs ağrılarını nadiren ayırt edebiliyorlar, bu yüzden kalbi suçlamalarında haklı çıkmaları pek de olası değil.

Kötü haber ise, aile ve çocuğa bakım veren kişiler bu ifadeyi bir kez duyduğunda bundan kalbin sorumlu olmadığına onları ikna etmek oldukça zor olabiliyor.

Kalp ağrısı yakınması olan çocuklar göğüs ağrısı olan diğer çocuklar gibi önem derecesine ve ilişkili belirtilere dikkat ederek değerlendirilmelidir.

** Etiketler:çoçuklarda kalp ağrısı belirtileri,çoçuklarda kalp ağrısı nedenleri uzman tv,çocuğum kalbim ağrıyor diyor,ergenlerde kalp ağrısı,13 yaşında kalp ağrısı,17 yaşında kalp ağrısı,büyüme ağrıları nerde olur,prekordiyal catch sendromu


Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap