Çocuklarda Çarpıntı Neden Olur Tanı ve Tedavileri Nelerdir?

  • 0 yorum
  • 844 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Çocuklarda Çarpıntı Ne Anlama Gelir?

Çocuklarda Çarpıntıİlk akla gelen Bebek / Çocuk Kalp Hastalığı Belirtileri ‘nden biri olan Çocuklarda Çarpıntı çocuğun kendi kalp atımlarını hızlı, düzensiz veya güçlü kalp atımları şeklinde hissetmesidir. Çocuğun çarpıntı hissettiği andaki kalp hızı yaşına göre olması gereken normal aralıklarda değilse bu şikâyeti anlamlı kabul edilerek değerlendirilmelidir.

Çocuklarda Çarpıntı Her Zaman Bir Hastalık İşareti Midir?

Heyecanlanma, üzülme, öfkelenme ve stres anlarında, ateşli durumlarda ve egzersiz sırasında kalp atışlarımızı daha fazla hissedebiliriz. Fizyolojik veya normal kabul edilen bu gibi durumlarda çarpıntı hissedilmesinin nedeni genellikle kalbin normalden daha hızlı ve güçlü pompalama yapmasıdır.

Hangi Çarpıntılar Daha Önemlidir?

Çocuklarda Çarpıntı aniden başlayıp aniden sonlanıyorsa, beraberinde bulantı hissi, baş dönmesi, göz kararması, göğüs ağrısı, halsizlik ve bayılma şikâyetleri varsa hastada ciddi bir ritim bozukluğu olabileceği unutulmamalıdır. Bu hastalarda uykuda, yüzerken, ani/beklenmedik seslerle veya egzersiz yaparken bayılma dikkat çekicidir. Ailesinde 35 yaşından önce ani ölüm olan hastalarda da hayatı tehdit edebilen ritim bozukluğu olma ihtimali yüksektir.

Çocuklarda Ritim bozukluğu nedir?

Kalpte yapısal bozukluk olsun ya da olmasın kalbin kasılmasını ve gevşemesini düzenleyen elektriksel ileti sistemindeki tüm bozukluklar ritim bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Basit sinüs taşikardisinden, çok ciddi ve hayatı tehdit eden ventriküler taşikardiye (karıncıklardan kaynaklanan taşikardi) kadar birçok ritim bozukluğu tipi vardır.

Çocuklarda Çarpıntı Nedenleri

Yukarıda bahsi geçen ve hastalık olarak kabul edilmeyen çarpıntının fizyolojik nedenleri dışında, kafeinli yiyecek ve içecekler (çay, kahve, çikolata, kola, enerji içecekleri), sigara, alkol, kokain, bazı diyet ilaçları, tiroid bezinin normalden fazla çalışması (hipertiroidi), kansızlık, derin nefes alıp verme, kan şekeri düşüklüğü,  ilaçlar (tiroid hormonları, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritim düzenleyici ilaçların bazıları), kalp hastalıkları ve kalp ritim bozuklukları çocuklarda görülen başlıca çarpıntı nedenleridir.

Çarpıntısı Olan Çocuklarda Yapılması Gereken Tetkikler

Çarpıntı ile gelen her çocuğa öncelikle elektrokardiyografi (EKG) çekilerek kalp ritmi incelenmelidir. Özellikle hasta doktora ya da hastaneye ulaştığında çarpıntı şikâyeti devam ederken çekilecek EKG’nin tanısal değeri fazladır. Maalesef hastaların çoğunda EKG çekilene kadar çarpıntı geçtiği için EKG çekilse bile çoğunlukla normal bulunur. EKG çekilmesi mümkün değilse olay anında çocuğun bir dakikalık nabız sayısının belirlenmesi ve kan basıncının ölçülmesi de tanıya yardımcı olabilir.

Ayrıca çocuğun şikâyetine göre Çocuklarda Çarpıntı durumunda bazı ileri tetkikler planlanabilir. Bunlar ekokardiyografi (EKO), 24 saatlik Holter ile EKG izlemi, anlık olay kaydediciler, eforlu EKG (egzersiz) testi ve elektrofizyolojik çalışma olarak sayılabilir.

Çarpıntısı Olan Çocuklar İçin Öneriler Ve Tedaviler

Bu hastalar çay, kahve, kola, çikolata, sigara, stres (gerilim) ve uykusuzluktan kaçınmalıdırlar. Tiroid, astım, grip ve depresyon ilaçları gibi çarpıntı ile ilişkisi gösterilmiş ilaçları doktor kontrolünde kullanmalıdırlar.

Çocuklarda Çarpıntı atağı sırasında çocuk sakinleştirilerek uzandırılmalı, derin nefes alması ve ıkınması sağlanmalıdır. Bu hastaların boyundaki atar damarına tek taraflı masaj yapılması (sadece büyük çocuklarda) veya yüzünün buzlu-soğuk suyla yıkanması çarpıntıyı sonlandırabilmektedir. Buna rağmen çarpıntı şikâyeti devam ediyorsa hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve oraya ulaşır ulaşmaz da EKG çekilmelidir.

Bayılmaya neden olan ritim bozukluklarının ani ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle çarpıntı şikâyeti olan çocuklar Çocuk Kalp Hastalıkları (Pediatrik Kardiyoloji) Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Çarpıntının tipine göre bu hastaların bir kısmı ilaç tedavisi verilmeksizin izlenirken, bir kısım hastaya ise tekli veya çoklu ritim düzenleyici ilaç başlamak gerekebilir. Ayrıca çocuklarda çarpıntı yapan bazı ritim bozukluklarının kalp kateterizasyonu ve elektrofizyolojik çalışma sırasında sıcak veya soğuk yakma metotları gibi Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri ile kesin olarak tedavisi de mümkündür.

Çocuğum spora yazılmak istiyor, bunun için kardiyolojik değerlendirme şart mıdır?

Zaman zaman televizyon haberlerinde spor yaparken aniden ölen çocuklarla ilgili haberler çıkmaktadır. Bazı ritim bozukluklarının ilk bulgusu ani ölüm olabilir. Bazen de ritim bozukluğu, birinci derece bir yakınının aniden ölümü sonucu sağlık taraması ile tanınır. Bu hastaların büyük çoğunluğunda ani ölüm spor veya aşırı heyecana yol açan olaylar veya aktiviteler ile tetiklenir. Tüm bunlar göz önüne alındığında aktif spor yapacak çocukların mutlaka bu tür aritmiler yönünden taranması gerekmektedir. Avrupa Kalp Birliğinin tavsiyesi lisanslı genç sporcuların 2 yılda bir kalp açısından değerlendirilmesi yönündedir.

Spor öncesi tarama için ne tür tetkikler yapılmaktadır?

Ani ölüme neden olabilecek ritim bozukluklarının taranmasında doktor tarafından olası riskli durumların aileye sorgulanması önemlidir. Bunun dışında EKG çekilmeli,eko ve efor testleri de sıklıkla tarama için gereklidir.

Hangi durumlarda özellikle bu tür ölümcül ritim bozukluğu akla gelmektedir?

Özellikle ailede birinci derece yakınlarda 35 yaş altında aniden, nedeni bilinmeksizin ölen kimsenin varlığı, hastada eforla veya eforsuz ortaya çıkan bayılma atakları, eforla ortaya çıkan anormal çarpıntı şikayetleri, doğuştan sağırlık ki bu özellikle bu bazı riskli genetik ritim bozukluklarını akla getirir, gibi durumlarda tehlikeli ve sıklıkla genetik geçişli ritim bozuklukları akla gelmeli ve mutlaka çocuk elektrofizyoloji konusunda uzmanlaşmış bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca bazen aslında epilepsi yani sara nöbeti diye takip edilen hastaların asıl problemlerinin böyle tehlikeli ritim bozuklukları olduğu görülebilmektedir. Bu yüzden EEG gibi nörolojik tetkikleri normal olan veepilepsi tanısı ile takip edilen çocukların mutlaka çocuk elektrofizyoloğu tarafından da görülmesi gerekir.

Bu tür tehlikeli ritim bozukluklarında nedeni nedir?

Bu ritim bozuklularının çoğu genetik geçişli hastalıklardır. Spor yapmak, yüzmek, heyecanlı aktiviteler, kan biyokimyasındaki değişimler, bazı ilaçlar bu ritim bozukluklarında ölümcül ritmi tetikleyebilir.

Her hastaya genetik test gerekli midir? Kalp için genetik testi nerede yaptırabilirim?

Her hastaya değil ama bu tür ritim bozukluğu şüphesi olan hastada bu test gereklidir. Buna da ancak elektrofizyoloji eğitimi almış çocuk kardiyologları karar verebilir. Bu genetik testler Çocuk ve Genetik Aritmi Merkezimizde yapılabilmektedir.

Ani ölüm tehlikesi olan genetik kökenli tehlikeli ritim bozukluklarında tedavi nasıldır ?

Bu hastaların sürekli ritim ilacı kullanması gerekir. Bir kısmına da şok verebilme özelliği olan defibrilatör adı verilen özel kalp pilleri takılır. Hastaların durumuna göre bazı efor benzeri aktivitilerden kaçınılması veya bazı ilaçları kullanmaması gibi teşhisine göre özel önlemlerin de alınması gerekir. Genetik test sonucu tam sebep ortaya çıkarılınca da bu hastaların yakınlarının aynı hastalık taşıyıcılığı açısından taranması gerekir. Ama daha genetik test sonuçlanmadan zaten 1.derece aile yakınlarının mutlaka benzer durum açısından kardiyolojik testlerden geçmesi gerekir.

**Etiketler :çoçuklarda kalp çarpıntısı nedenleri,çoçuklarda kalp agrısı sebepleri,çoçuklarda kalp ağrısı belirtileri,bebeklerde kalp kapakçığı hastalıkları,kızımın kalbi çok hızlı atıyor,çoçuklarda kalp hastalığı belirtileri,çocuğun kalbi hızlı atıyor,3 yaşındaki çocuğun kalp atış hızı
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap