Bebek ve Çocuklarda Kalp Üfürümü Nedir ? Tanı ve Tedavi

  • 0 yorum
  • 844 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Üfürüm Nedir?

Çocuk Kalp Hastalığı Belirtileri ‘nden olan Üfürüm, kalp atımları arasında duyulan basit gürültü sesleri olarak tanımlanmaktadır. Kalbin kulakçıkları ve karıncıkları arasındaki iki kapağın kapanma sesi “1. kalp sesi (S1)”, kalpten çıkan aort ve akciğer atardamarı kapaklarının kapanma sesi “2. kalp sesi (S2)” olarak adlandırılmaktadır.

Bu seslerin en iyi duyulduğu yerler; 1. kalp sesi için kalbin tepesi ve 2. kalp sesi için kalbin tabanıdır. 1. kalp sesi ile 2. kalp sesi arası “sistol”, 2. kalp sesi ile 1. kalp sesi arası “diastol” olarak adlandırılmaktır. Doktor, kalp muayenesinde bu kalp seslerini “lub-dub”, “lub-dub”, “lub-dub” şeklinde duyar. Çoğu zaman, lub ve dub ile dub ve lub sesleri arasındaki sürede başka ses duyulmaz.

Sessiz olması gereken bu dönemlerde duyulan herhangi bir ses “üfürüm” olarak adlandırılmaktadır. Üfürüm kelimesi rahatsız edici olmasına rağmen, üfürümler son derece yaygındır ve genellikle sağlıklı bir kalbin normal kan pompalama sesleri olarak ortaya çıkar.

Üfürüm Çeşitleri:

Masum Üfürüm

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda duyulan kalp üfürümleri genellikle endişe verici değildir, hiçbir özel bakım gerektirmez ve bu sesler zamanla kaybolur. Çocuklardaki bu seslere “normal” ya da “fonksiyonel” veya “masum” kalp üfürümleri denilmektedir. Masum Üfürümlerin kalpteki hastalığa bağlı (patolojik) üfürümlerden bazı farkları vardır ve bunlar muayene eden doktor tarafından saptanabilir.

Masum Üfürümler; 1. kalp sesiyle 2. kalp sesi arasında (sistolde), kısa süreli, yumuşak veya titreşimli (vibratuar), müzikal, 6 üzerinden 1 veya 2 şiddetinde ve sırt üstü yatar pozisyonda daha kuvvetli olarak duyulur. Masum üfürümler, patolojik üfürümlerde de olduğu gibi, ateş, kansızlık, endişe, egzersiz gibi kalp debisini arttıran durumlarda daha şiddetli olarak duyulabilir.

Masum Üfürüm Türleri

Masum Üfürüm ‘de kalp-damar siteminin tüm anatomik yapıları normaldir. Çocukların %80’inden fazlasında masum üfürüm çeşitlerinden biri duyulabilir.

Klasik vibratuar üfürüm (Still üfürümü): Sıklıkla 3-6 yaş arasında, ancak bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de olabilir.

Çocukluk çağının pulmoner akım üfürümü: 8-14 yaşları arasında, ancak en sık ergenlerde fark edilir.

Yeni doğanların pulmoner akım üfürümü: İlk bir ayda duyulmaya başlanıp 3-6 ay civarında kaybolur.

Venöz uğultu: 3-6 yaşları arasında sıktır.

Karotid uğultusu: Herhangi bir yaşta duyulabilir.Çocuğunuzda böyle bir üfürüm varsa, muhtemelen bir ve beş yaşları arasındaki rutin muayene sırasında tespit edilmiştir. Doktor bu sesin “normal” bir kalp üfürümü olup olmadığını belirlemek için çocuğunuzu dikkatli bir şekilde dinleyecektir. Ancak bu sesten emin olmak için bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanına danışmak daha uygun olacaktır.

Gerçek Üfürüm (Bebeklerde Üfürüm)

Doğumdan itibaren yaşamın ilk altı ayında duyulan üfürümler, işlevsel ya da masum olmayıp, büyük olasılıkla hemen bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmeyi gerektiren üfürümlerdir.  Kalbin kan toplama (kulakçıklar) ve pompalama (karıncıklar) odalarının gelişim bozuklukları, bu odaların arasındaki duvarlarda olan delikler (septal defektler), kalpten çıkan büyük kan damarları (aort ve akciğer atardamarları) arasındaki anormal bağlantılar ya da damarlar ve/veya kapaklarda darlıklar/yetersizlikler bu üfürümlerin sebebi olabilirler.

Bu bebeklerde maviye dönen cilt rengi değişiklikleri (morarma), solunum veya beslenme güçlükleri, alından soğuk terleme, göz kapaklarında şişlik ve büyüme gerilikleri de görülebilir. Bu hastalara Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) gibi Çocuk Kalp Testleri‘ nin yapılması gerekmektedir. EKG kalbin elektriksel uyarı ve ileti sistemi hakkında fikir verirken, ses dalgalarını kullanarak yapılan EKO kalbin yapısı hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Testlerin normal çıkması durumunda bebekteki ek kalp sesi Masum Üfürüm olarak adlandırılabilir, ancak Çocuk Kardiyoloji Uzmanınız bebeğinizi gelişim dönemi boyunca takip etmeye devam edecektir. Çünkü sağlıklı bebeklerde anne karnında olan, ancak doğumdan sonraki yakın zamanda kapanması gereken açıklıkların Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından izlemi önemlidir. Aksi halde kaçırılacak çocuk kalp tedavisi zamanlaması nedeni ile, düzeltilmesi çok zor durumlarla karşılaşılabilir.

Üfürüm Tedavisi

Masum üfürüm tanısı konulan çocuklar, bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından takip edilse dahi, bu durum spor ve diğer fiziksel faaliyetler için herhangi bir kısıtlama gerektirmez.

Masum üfürüm, genellikle ergenliğin ortalarında kendiliğinden kaybolur. Bu üfürümlerin neden duyulduğundan çok, nasıl kaybolduğu hala bir bilinmeyendir. Bu üfürümlerin aynı uzmanın yaptığı bir muayenede daha yumuşak, diğer bir muayenede daha gürültülü duyulması, çocuğun farklı kalp hızları ile açıklanabilir. Sonuç olarak, büyük olasılıkla bu üfürümler zamanla kaybolacaktır.

Gerçek Üfürüm ‘de ise, kalp üfürümü nedeniyle yapılan tetkikler sonucunda, kalp rahatsızlığı tanısı konulan bebek ve çocukların bir kısmı ilaç tedavili veya tedavisiz olarak takip edilirken, bir kısmı da hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Çocuğun yaşına ve hastalığın tipine göre, anjiyo ile ameliyatsız tedavi veya açık kalp ameliyatı ile düzeltme gibi farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu çocuklarda enfeksiyon hastalıklarından korunma, aşıların düzenli yapılması, iyi beslenme ve bakım ile Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından yakın takip oldukça önemlidir.

**Etiketler:bebeklerde üfürüm nedir,bebeklerde üfürüm belirtileri,bebeklerde üfürüm belirtisi,bebeklerde üfürüm tehlikeli midir,bebeklerde üfürüm kadınlar kulübü,kalpte üfürüm nedir uzman tv,üfürüm dereceleri,masum üfürüm kaç yaşında geçer

Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap