Bebek ve Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

  • 0 yorum
  • 1107 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Bebek ve Çocuk Kalp Hastalığı Belirtileri

Kalp hastalıkları genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinse de, gençler ve çocuklarda azımsanmayacak kadar fazla görülüyor. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları ön plandayken, daha büyük çocuklarda enfeksiyonlar ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar, kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Çocukluk yaş grubu 0-18 yaş arasında yer alır ve her yaş grubunda kalple ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları daha ön plana çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sonradan kazanılmış enfeksiyon ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Çocukların ebeveynler tarafından iyi gözlenmesi ve belirli aralıklarla rutin kontroller kalp hastalıklarının erken teşhisinde hayati önem taşımaktadır.

1: Morarma (Siyanoz)

Morarmanın başlama zamanı, şiddeti, geçici olup olmaması, vücudun hangi kısmında olduğu (vücudun her tarafı, alt yarısı veya üst yarısı, eller, ayaklar, dudaklar gibi) ve beslenme sonrası değişikliği önemlidir. Morarma şüphesinde, pulse oksimetre ile kandaki oksijen miktarını ölçmek gerekir. Fallot tetralojisi (TOF) ve benzeri hastalıklarda, bebeklerde şiddetli ve durdurulamayan ağlama ile ağırlaşan morarma nöbetleri olabilir.

Yeni doğan bebeklerin el ve ayaklarında geçici morarmalar olması normaldir.
Özellikle esmer tenli bebeklerde dudaklardaki morarma yanıltıcı olabilir. Bu bebeklerde morarma için dil, tırnak yatakları ve gözlerin beyaz kısmının kontrol edilmesi önemlidir.

Beyaz tenli bebeklerde sadece ağız çevresinde fark edilen morarma anlamlı değildir.
Ağlama sonrası nefes tutarak morarma, kalp hastalığından ziyade katılma (nefes tutma) nöbetlerini düşündürür.

2: Beslenme Güçlüğü Yeterli Kilo Alamama ve Gelişme Geriliği

Son zamanlarda başlayan beslenme güçlüğü, beraberinde çabuk yorulma ve nefes darlığı da varsa, bebeklerde doğuştan kalp hastalığına bağlı kalp yetersizliğinin belirtisi olabilir. Ardından bebeğin kilo alımı gecikebilir. Morarmaya yol açan ağır doğuştan kalp hastalıklı bebeklerin, vücut ağırlıklarından sonra boyları da etkilenir ve yaşıtlarına göre gelişim geriliği başlar.

3: Solunum Sayısında Artma, Nefes Darlığı Ve Solunum Sıkıntısı

Bebeğin özellikle beslenirken solunum sıkıntısı yaşaması ve solunum sayısının dakikada 60’ın üzerinde olması kalp yetersizliği belirtisidir. Ancak, bir biberon mamayı içen bebeğin, solunum sayısının 5-10 dakika süreyle artması normaldir. Bu nedenle, solunum sayısı en güvenilir olarak uyku sırasında değerlendirilmelidir.

Dakika solunum sayısı;

Yenidoğan döneminde 60
Süt çocukluğunda 40
Büyük çocukta 30

Gençlerde 20’nin üzerindeyse ve beraberinde ateş, akciğer hastalıkları yoksa çocuk doktoru aracılığıyla çocuk kardiyolojisi doktoruna başvurmak gerekebilir.

4: Sık Geçirilen Solunum Yolu Enfeksiyonları

Doğuştan kalp hastalığı olan bebeklerde alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma konusunda yatkınlık vardır.

5: Çabuk Yorulma

Emen bebeğin karnı doymadan, beslenmeyi keserek uykuya dalması, kalp hastalığı yönünde bir belirtidir. Büyük çocuklar için, dinlenmeden çıkılan kat sayısı ve oyun sırasında arkadaşlarından geri kalıp kalmaması sorgulanmalıdır.

5: Alından Soğuk Terleme

Özellikle kalp yetersizliği gelişen doğuştan kalp hastalıklı bebeklerde, ortam sıcaklığından bağımsız olarak, alın kısmında soğuk terleme olur.

6: Göz Kapaklarında Şişlik

Bebeklerdeki şiş göz kapakları, kalp yetersizliğine bağlı büyük toplardamarlarda kan birikiminin sonucudur

7: Ani başlayan Çarpıntı Atakları

Çocuk kalp hastalığı belirtisi denince akla ilk geleni olan bebek ve Çocuklarda Çarpıntı, kalp hızının hastanın yaşına göre olması gereken üst değerden fazla olması şeklinde tanımlanabilir.

8: Koşarken Veya Ani Heyecan Sonrası Çocuklarda Bayılma

Çocuk Kalp Hastalığı BelirtileriRitim bozukluğu, kalp kasında aşırı kalınlaşma veya kalp kapaklarında darlık olan çocuklarda bu tip bayılmalar olabilir. Ancak, sinir sistemi hastalıkları ya da metabolik hastalıkların da bayılmaya yol açabileceği unutulmamalıdır. Uzun süre ayakta durma sırasında gelişen ve bir dakikadan kısa süren bayılmalar, vazovagal senkop olarak tanımlanmaktadır ve çoğunlukla bir kalp hastalığı ile ilişkili değildir.

9: Eforla başlayan göğüs ağrısı

Çocuk Kalp Hastalığı Belirtileri 2Kalp hastalığından kaynaklanan göğüs ağrısı, keskin değildir, genellikle egzersizin etkisiyle ağır basınç, boğulma veya sıkışma hissi şeklinde ortaya çıkar. Bu tarife uymayan göğüs ağrıları çoğunlukla kostokondrit, göğüs duvarındaki kas incinmeleri ya da öksürüğe yol açan solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır.

10: Eklemlerde Ağrı ve Şişlik

Geçirilen ateşli boğaz iltihabından 2-3 hafta sonra, dizlerde, ayak bileklerinde, dirseklerde veya el bileklerinde, çocuğun hareket etmesine engel olacak şiddette ağrı, şişlik, kızarıklık, ısı artışı ve hassasiyet varlığı akut romatizmal ateş hastalığı lehinedir.

11: Sebebi Açıklanamayan Epilepsi (Sara Nöbetleri)

Sinir sisteminde bozukluk olmamasına rağmen sara nöbeti geçiren çocuklarda, kalp ritim bozukluğunun da bu tip nöbetlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

12: İnme, Baş Ağrısı, İstemsiz Hareketler

Özellikle morarmaya yol açan doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda inme ve baş ağrısı olabilir. Koreik (istemsiz) hareketler akut romatizmal ateş hastalığının bir belirtisidir.

13: Doktor Muayenesinde Üfürüm Duyulması

Çocuk Kalp Hastalığı BelirtileriDoğumdan hemen sonra fark edilen Üfürüm çoğunlukla kapak darlıkları veya yetersizliklerine bağlıdır. Başlangıçta duyulmayan, doğumdan 4-6 hafta sonra duyulmaya başlayan üfürümler ise, sıklıkla karıncıklar arasındaki deliklerden kaynaklanır. Sağlıklı büyüyen ve aynı doktor tarafından tekrarlayan muayeneleri yapılan çocukta, özellikle ateşli hastalık sırasında ve hafif şiddette duyulan kalp üfürümü çoğunlukla masum üfürümdür.

14: Çomaklaşma

Sıklıkla doktorun muayene bulgusudur, ancak aileler tarafından da fark edilebilir. Çomaklaşma, 6 aydan uzun süren morarmaya yol açan kalp hastalıklarında, el ve ayak parmaklarının tırnakları ile birleşme yerlerinde, ilk aşamada kızarıklık ve parlaklık, sonrasında genişleme ve kalınlaşma olmasıdır. En erken ve en belirgin çomaklaşma el başparmağında fark edilir. Enfektif endokardit, akciğer apsesi ve karaciğer sirozunda da çomaklaşma görülebilir. Ailesel çomaklaşma ise, sağlıklı insanlarda görülebilen bir durumdur.

** Etiketler : bebeklerde kalp rahatsızlığı nasıl belli olur,bebeklerde kalp kapakçığı hastalıkları,bebeklerde kalp yetmezliği belirtileri,kalbi delik bebekler nasıl anlaşılır,çoçuklarda kalp hastalığı belirtileri,bebeklerde kalp hastalıkları nelerdir,çoçuklarda kalp ağrısı belirtileri,çoçuklarda kalp agrısı sebepleri


« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 15:09:14 Gönderen: Sağlıklı Yaşam »
Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap