Bebek ve Çocuklarda Ameliyatsız Kalp Tedavisi Yöntemleri Nelerdir ?

  • 0 yorum
  • 905 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Ameliyatsız (Çocuk) Kalp Tedavisi Yöntemleri:

Çocuk kalp hastalıklarının büyükçe bir kısmı, Anjiyo gibi bir takım ileri tetkik yöntemleri marifetiyle, açık kalp ameliyatlarına gerek kalmaksızın tedavi edilebilmektedir. Bu sayede hastanın hastanede kalma, iyileşme ve normal hayata dönme süreleri de ciddi manada azalmaktadır. Ameliyatla karşılaştırıldığında doğabilecek komplikasyonlarında bu yöntemlerde daha az olduğu söylenebilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyonun gerekli olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

Bir kısmı, tanı amaçlı olarak da kullanılan  Ameliyatsız (Çocuk) Kalp Tedavisi Yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 1:

Anjiyo (Kardiyak Kateterizasyon ve Anjiyokardiyografi)

Kalp hastalarının çoğu için tanı koydurucu son testtir. Çocuklar uyutulur, işlem yapılacak kasık bölgesel olarak uyuşturulur ve kasıktan girilen damarlar yoluyla kateterler kalbe ilerletilir. Kalpteki kulakçıklar, karıncıklar, aort ve akciğer atardamarlarındaki basınçlar kaydedilir ve bu bölgelerden alınan kanlardaki oksijen miktarı ölçülür. Ardından kalbin uygun bölümlerinde kateterden verilen sıvı-opak madde ile farklı açılardan röntgen çekimi yapılır. Bu çekimlerle kalbin görüntüleme kayıtları alındıktan sonra işlem sonlandırılır. Aslında bu işlem diğer bütün Ameliyatsız (Çocuk) Kalp Tedavisi tekniklerinin uygulanabilmesi için yapılan ilk işlemdir. Diğer bütün uygulamalar bu işlem sayesinde yapılabilir.

İşlem sırasında çocuklar uyutulduğu ve bölgesel uyuşturma yapıldığı için çoğu hasta herhangi bir ağrı hissetmez. İşlem sonrasında 5-10 dakika çocuğun gözetim altında tutulması ve kanama kontrolü yapılması yeterlidir. Sonrasında bir sorun yoksa hastaların yataklarında istirahat etmesi uygun olur. İşlemden sonra 24 saat süreyle işlemin yapıldığı bölgenin zorlanmaması ve o bölgedeki bantın çıkarılmaması gerekir. Bu süre içerisinde banyo da yapılmamalıdır. Bazen giriş yerinde kanın deri altına sızması ile morluk ve sertlikler gelişebilir. Önemsenmemesi gereken bu değişikliklerin tamamen geçmesi bir haftayı bulabilir. Ancak, işlem yerinde kanama, şiddetli ağrı veya ani şişlik olması durumunda çocuğun işlemi yapan merkeze kontrole götürülmesi gerekir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 2:

Balonla Kapak Darlığı Tedavisi

Teknik ismi valvuloplasti olan bu işlem, Pulmoner arter (akciğer atardamarı) kapağı, aort kapağı, mitral kapaklar veya konduitli (cerrahi olarak takılmış damarsal yapı) kapakların darlıklarında kullanılan, kardiyak kateterizasyon sırasında şişirilen balon yardımıyla dar kapağın yırtılarak açılması işlemidir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 3:

Balon ve Stentle Damar Tedavisi

Aort koarktasyonu, pulmoner arter (akciğer atardamarı) dallarının darlığı veya sistemik venlerin (ana toplardamarların) darlığında kullanılabilen, kardiyak kateterizasyon sırasında daralmış damar kısmının şişirilen balonla genişletilmesi ve/veya genişletilen kısma damar içi stent yerleştirilmesi işlemidir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 4:

Balon veya Blade’le Artriyal Septostomi

Morarma ile kendini belli eden ağır doğuştan kalp hastalığı olan bebeklerde kullanılabilen, kardiyak kateterizasyon sırasında kalbin kulakçıkları arasında balon veya cerrahi bıçak yardımıyla geniş bir açıklık oluşturma işlemidir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 5:

Ameliyatsız Kalp Deliği Kapatılması

ASD (kulakçıklar arası delik), PDA (aorta ve akciğer atardamarı arası damarsal açıklık), VSD (karıncıklar arası delik), kollaterallerin (fazla damarsal yapılar), sistemik arter-ven fistüllerinin, pulmoner arter-ven fistüllerinin kardiyak kateterizasyon sırasında kapatılması işlemidir.

Ameliyatsız Çocuk Kalp Tedavisi Yöntemleri 6:

(EPS) Elektrofizyolojik Çalışma ve Yakma İşlemi

Çocuklarda çarpıntı yapan bazı ritim bozukluklarına kardiyak kateterizasyon sırasında yapılan çalışmalarla kesin tanı konulması ve uygun hastaların ritim bozukluğu kaynağının sıcak veya soğuk yakma metotlarıyla ortadan kaldırılması işlemidir.

** Etiketler :kalp deliğini kapatan yiyecekler,kalp deliği bitkisel tedavi,kalbin delik olması öldürür mü,kalp deliği ameliyatı ölüm riski,kalp deliği ameliyatı ne kadar sürer,doğuştan kalp deliği,ibrahim saraçoğlu kalp deliği,kalp kapakçığı ameliyatı ölüm riski

Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap