Çocuk Endokrinolojisi Nedir?

  • 0 yorum
  • 1245 görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Sağlıklı Yaşam

  • '' Her Derde Deva ''
  • *****
  • 658
    • Diyabet Rehberim
Çocuk Endokrinolojisi Nedir?
« : 30 Aralık 2017, 22:14:23 »
Çocuk Endokrinolojisi Nedir?

Hormonlar değişik salgı bezlerinden dolaşıma salınan, vücudumuzun düzenli çalışmasında çok önemli olan ve genelde protein ve gliko protein yapısındaki maddelerdir. Hormonlar organizmanın birçok fonksiyonunun doğru çalışması ve gelişmesi için çok önemlidir. Örneğin bir çocuğun normal büyümesi direkt olarak hormonlarla yakın ilişkilidir.

Endokrinoloji Bilimi vücudumuzun hormonlar ve bunları salgılayan salgı bezleri ile ilgili sorunları ve hastalıkları ile uğraşan tıp bilimin dalıdır.

Çocuk Endokrinolojisi veya tıp diliyle Pediatrik Endokrinoloji ise yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve ergenlerde görülen;

* Büyüme Gerilikleri
* Boy Kısalıkları
* Erken Ergenlik,
* Gecikmiş Ergenlik
* Şeker Hastalığı (Diyabet)
* Hipoglisemi (Kan Şekeri Düşüklüğü)
* Şişmanlık (Obezite)
* Guatr Ve Tiroid Bezi Hastalıkları (Hipotiroidi-Hipertiroidi)
* Cinsel Gelişim Bozuklukları
* Penis Sorunları
* Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları
* Adet Düzensizlikleri
* Aşırı Tüylenme
* Hipofiz Bezi Hastalıkları
* Turner Sendromu
* D Vitamini Ile Ilgili Hastalıklar
* Kalsiyum Ve Fosfor Metabolizması Ile Ilgili Bozukluklar
* Başta Raşitizm Olmak Üzere Değişik Kemik Hastalıkları gibi endokrinolojik sorunların tanı, tedavi ve izlemleri ile ilgilenir.

Çocuk Endokrin Uzmanları tıp fakültesini ve 5 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra, en az 3 yıl çocuk endokrinolojisi dalında eğitim alırlar ve gerekli sınavları geçtikten sonra Çocuk Endokrin Uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Çocuklar sürekli büyüme ve gelişme trendi içinde olduklarından küçük erişkinler olarak kabul edilemezler. Birçok fizyolojik ve psikolojik özellikleri erişkinlerden farklıdır. Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek endokrin sorunlar erken tedavi edilmezlerse daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların endokrin bozuklukları ve hormonal problemleri mutlaka bir Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir.


Sağlıkla Kal .....
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap
Linkleri görebilmeniz için izniniz yok! Üye ol veya Giriş yap